Jak vybrat tu nejvhodnější svítilnu?

Spolehlivá svítilna je jako dobrý přítel: každému z nás se vyplatí ji mít, spoustě lidí už zachránila život, ale poznat tu pravou není jen tak. Vy to ale zvládnete!

Nejdůležitější otázka: Kdo a kde bude svítilnu používat?

Ze všeho nejdřív byste měli mít jasno v tom, pro koho svítilnu vybíráte a jak ji bude používat. Pomůže vám s tím naše základní rozdělení:

Svítilna do domácnosti Vypadl proud nebo jdete na zahradu zkontrolovat přístřešek na nářadí? Stačí vám drobná nenabíjecí kapesní nebo přívěsková svítilna co nejmenších rozměrů s jedním režimem svícení a světelným tokem do 100 lumenů. Např. GP Discovery CK12
Svítilna pro děti Pro děti na tábor vám bude stačit plastová nenabíjecí svítilna menších rozměrů s jedním režimem svícení, poutkem na ruku a odolností proti dešti a nárazům. Např. EMOS P4702
Svítilna pro turistiku/outdoor Tuto svítilnu budete používat i za nepříznivého počasí, proto potřebujete vysokou třídu voděodolnosti a nárazuvzdornosti. Pokud chcete svítit na krátkou i dlouhou vzdálenost, vyplatí se připlatit si za svítilnu s možností zaostření světelného kuželu, tedy fokusem (zoom), a velkým dosvitem.

Např. GP Discovery C32

Svítilna pro práci Pro práci v garáži, dílně nebo okolo domu zvolte svítilnu s LED čipem typu COB, která svítí silným světlem rozptýleným pod širokým úhlem do blízkého okolí. Tyto svítilny jsou nabíjecí, mají magnet pro uchycení na kovové povrchy, stojan, hák nebo pogumovanou rukojeť.

Např. EMOS P4532

Profesionální svítilna  Záchranář, lovec, myslivec nebo voják potřebuje svítilnu s maximální svítivostí (údaj v lumenech), odolností proti nárazům a vodě, s více světelnými režimy a delší dobou svícení. Kromě nabíjecího akumulátoru nebo baterií by měla svítilna fungovat i s nenabíjecími bateriemi, které vám poslouží i v třeskutém mrazu.

Např. GP Design Beam PR57

Hlavní parametry svítilen aneb Co znamenají lumeny?

Výborně, už máte představu, jakou svítilnu budete potřebovat. Jenže u každé vidíte změť parametrů. Co znamenají a které jsou důležité? Pojďme se na to podívat.

Hlavní měřitelné parametry svítilen

Tyto parametry vám řeknou, jak výkonný model svítilny se vám dostal do rukou, a můžete díky nim svítilny porovnávat.

  • Svítivost (světelný tok) – údaj uváděný v jednotkách lumen (lm). Vypovídá o množství světla, které svítilna vydává.

Tip: Čím větší hodnota v lm, tím více světla budete mít. Zároveň ale platí, že čím více světelného toku svítilna využije, tím kratší dobu svícení zvládne.

  • Dosvit – uvádí se v metrech a prozradí vám, na jakou vzdálenost svítilna dosvítí.

Tip: Na hodnotu dosvitu má zásadní vliv nejen síla čipu (svítivost v lm), ale i typ použitého čipu a konstrukce reflektoru. Není tedy výjimkou nebo chybou, že svítilna s menší svítivostí (např. 200 lm) má delší dosvit než svítilna s vyšší svítivostí (např. 400 lm)

  • Tvar světelného kuželu – někdo potřebuje svítit do dálky, někdo potřebuje více světla v nejbližším okolí.

Tip: To, jak svítilna svítí v obou možnostech, je dané zejména konstrukcí reflektoru, možností použití fokusu (zoomu, možnosti zaostření světelného kuželu) a typem použitého čipu.

  • Doba svícení – velmi důležitý údaj pro výběr správné svítilny. Pro dobu svícení je pak klíčová kapacita a typ použité baterie.

Tip: Kapacita baterií ve svítilně jde ruku v ruce s její velikostí. Čím je prostor pro baterii větší, tím déle může svítilna svítit. Vyplatí se pořídit svítilnu s více světelnými režimy. Bude sice svítit míň, ale o to delší dobu.

POZOR! U nekvalitních svítilen se můžete setkat s nadhodnocenými údaji, které ve skutečnosti neplatí. Údaje uváděné u všech svítilen a čelovek GP Batteries jsou měřené podle mezinárodně uznávané metodiky ANSI (American National Standards Institute), takže se můžete spolehnout na jejich pravdivost.

Další důležité vlastnosti svítilen

Napájení svítilen

  • Nabíjecí svítilny jsou ekologičtější a praktické zvlášť při častém použití.
  • Nenabíjecí jsou při pořízení levnější, ale musíte dokupovat baterie. Vyplatí se, pokud budete svítilnu používat občas.

Materiál – většinou narazíte tyto 3 možnosti. Víte, že materiál svítilny ovlivňuje i její vlastnosti?

  • Plastové svítilny – levnější svítilny pro nenáročné uživatele. Jsou lehčí, ale snáz se rozbijou a většinou nejsou voděodolné.
  • Kovové svítilny – svítilny pro náročnější uživatele. Mívají kvalitnější zpracování i úchop svítilny, vyšší životnost, nárazuvzdornost a voděodolnost.
  • Pogumované svítilny – svítilny, které se líp drží a jsou odolnější vůči nečistotám.

Odolnost – déšť nebo pád můžou svítilnu poškodit. Proto se vyplatí vybrat svítilnu, která má určitý stupeň ochrany:

  • Svítilny odolné proti pádům – u kvalitnějších svítilen se můžete setkat se zvýšenou nárazuvzdorností uváděnou v metrech. Čím větší hodnota, tím větší pravděpodobnost, že svítilna přežije občasný pád na zem nebo hrubší zacházení.
  • Svítilny odolné proti oleji – tato vlastnost je důležitá zejména pro práci v dílně.
  • Svítilny odolné proti vodě – poznáte je podle třídy ochrany IP, která má následující stupnici:
 
Stupeň krytí (Třída ochrany) Co třída znamená
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut.
IP x2 Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IP x9 Chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

Další vychytávky

Další vychytávky se můžou hodit – ať už při stanování, práci nebo profesním použití.

  • Fokus (zoom) – možnost zaostření světelného kuželu. Můžete uzpůsobit šířku a délku světelného kuželu bez nutnosti změny intenzity světla (svítivosti).
  • Volba režimů svícení – je užitečná zejména pro svítilny s vyšší svítivostí.
  • Paměť posledního světelného módu – nemusíte se pokaždé „proklikávat“ k oblíbenému režimu svícení.
  • Další barvy světla – například s červeným světlem si po zhasnutí vaše oči dříve zvyknou na tmu. Existují i svítilny s modrým, zeleným nebo UV světlem, každé má využití v konkrétních profesích.
  • Multifunkční vypínač – svítilna se snáz ovládá, protože máte více funkcí na optimálním místě.
  • Zámek tlačítek – chrání svítilnu proti náhodnému zapnutí během přepravy nebo úklidu, a tak máte jistotu, že ve chvíli, kdy svítilnu potřebujete, nebude vybitá.
  • Ochrana proti podbití baterií – svítilna se automaticky vypne, jakmile napětí baterie klesne na určitou úroveň. U nabíjecích svítilen tak máte jistotu, že baterii ve svítilně budete moct znovu nabít, a u nenabíjecích svítilen víte, že je již potřeba baterie vyměnit, aby vám nevytekly.
  • Napájení více druhy baterií – u nabíjecích svítilen se hodí možnost použít i nenabíjecí baterie, zvlášť pokud nemáte čas čekat, až se svítilna nabije. Lithiové baterie také zajistí spolehlivé fungování i v mraze.
  • Pozlacené kontakty – díky pozlaceným kontaktům využijete maximum energie z baterie a nebudete muset kupovat novou svítilnu, když baterie ve svítilně vytečou.
  • LED indikace stavu baterie/nabíjení – u nabíjecích svítilen je užitečné, pokud můžete jednoduše zjistit, jestli je baterie dostatečně nabitá.
  • Rozhraní pro nabíjení (USB) – vyplatí se vybrat svítilnu s dobíjecím konektorem typu microUSB nebo USB-C. Takovou svítilnu můžete nabíjet běžnými nabíječkami na mobil.
  • Magnet – magnet je běžný zejména u pracovních svítilen. Jednoduše si posvítíte při práci tak a tam kde je zrovna potřeba, a přitom budete mít obě ruce volné.
  • Kovová spona – sponu můžete použít jako „klip“ za opasek nebo za kapsu na oblečení. Při práci se hodí instalatérům, revizním technikům, praktickým lékařům, opravářům nebo výpravčím.

Chcete mít jistotu, že vyberete spolehlivou a kvalitní svítilnu? Mrkněte na ověřené svítilny GP, u kterých se můžete spolehnout na uváděné parametry.