Jak vybrat správnou čelovku pro dobrodruhy?

Běhají, kempují, chodí na traily a tvrdí, že čerstvý vzduch je všechno, co potřebují. Jaký dárek jim tedy pořídit? Nelámejte si hlavu nad drahým outdoorovým vybavením a zapomeňte na univerzální hrníčky a ponožky. Kvalitní čelovka stojí jen několik stovek korun a umožní vašim přátelům věnovat se svým koníčkům i v šeru nebo za tmy.

Čelovka má narozdíl od ponožek univerzální využití

S čelovkou nešlápnete vedle ani u lidí, kteří nevyráží na túru každý víkend. Díky své multifunkčnosti přijde čelovka vhod například při opravách v domácnosti, práci na zahradě, venčení domácích mazlíčků v pozdních hodinách a v dalších situacích. Čelovku v režimu červeného blikání můžete dokonce umístit na kolo místo blikačky.

Zvolte to správné světlo pro zážitky

Aby čelovka svítila tak, jak potřebujete, věnujte pozornost především dvěma vlastnostem – svítivosti a dosvitu. Svítivost se udává v lumenech a značí, kolik světelné energie zdroj vyzáří za 1 sekundu.

Čelovky řady GP Everybody pro nenáročné začínají na svítivosti 40 lm. Ta vystačí například na chůzi po ztemnělé ulici nebo zahradě, pro pobyt v divoké přírodě hledejte svítivost 100 lm a více.

Pro běžce a milovníky výprav do přírody bude velmi důležitý také dosvit, tedy vzdálenost, kam až díky světlu dohlédnou. Čelovka GP Xplor PHR15 má dosvit až 157 metrů, ale do přírody naprosto postačí i čelovky řady GP Discovery, které posvítí na vzdálenost do 50 metrů.

Kolik světelných režimů na jedno tlačítko?

Míra světla je u čelovky nastavitelná. I u základních modelů si při používání vyberete alespoň ze tří režimů, jako jsou 100 %, 50 %, 30 %, blikání nebo červené světlo. Úprava režimu podle potřeby pomáhá mimo jiné šetřit baterii, a čelovka tak vydrží svítit déle.

Vybírejte čelovku ke konkrétnímu použití

Máte představu, jakým podmínkám bude čelovka vystavená? Běžecká čelovka se může často setkat s deštěm nebo mrholením, a tak zvažte i voděodolnou variantu. Míru voděodolnosti najdete pod označením IP (Ingress Protection, tj. stupeň ochrany) a řídit se můžete touto tabulkou nejčastěji používaných značek:

IP20 žádná ochrana před vodou
IP44 ochrana proti stříkající vodě z každého směru
IP68 vodotěsné pro trvalé ponoření

Proti mechanickému poškození čelovky často chrání pogumování. Modely určené do náročnějších podmínek jsou bytelnější a těžší (kolem 100 g), nenáročné čelovky (kolem 30 g) jsou ale pohodlnější na nošení. Zvažte proto, jestli obdarovaný upřednostní praktičnost a funkčnost i na úkor pohodlí.

Rozšířené funkce pro milovníky chytrých řešení

Nahmatat tlačítko pro zapnutí nebo změnu režimu je někdy náročné, pokud zdoláváte hory nebo se soustředíte na upevňování stanu. Ještě praktičtější je proto čelovka, která se snadno ovládá – třeba pohybem rukou. Tuto funkci má například čelovka GP Discovery CH34.

Větší komfort už přináší jen čelovka, kterou nemusíte ovládat vůbec. K tomu slouží režim automatického stmívání. Síla světla se automaticky upraví podle toho, jestli se díváte do dálky nebo třeba do mapy.

Znáte někoho, komu by čelovka udělala radost? Dejte nám vědět, jakou jste vybrali a co vám pomohlo rozhodnout se.