Spolknutí již nehrozí aneb konec nebezpečným nehodám!

Knoflíkové baterie GP CR2032 se starají o bezpečnost vaší rodiny v zabezpečovacích systémech, čidlech nebo přenosné elektronice, život každý den ulehčují v dálkových ovládáních (od auta, garážových vrat nebo elektrických rolet), elektrických zámcích na dveřích apod. Představujeme jejich speciální edici Child Safety Seal, která díky inovativnímu obalu vyvinutému společností GP, posouvá úroveň bezpečnosti u rodin s malými dětmi ještě o kousek dál. 

Kromě bezpečnostních prvků obalu, jsou tyto baterie nabité moderními technologiemi. GP CR2032 obsahují lithium a převyšují levné alkalické „knoflíky“ svým maximálním výkonemdvojnásobným napětím (3 V), stabilním za jakkoli extrémních podmínek, a abnormálně dlouhou skladovatelností (10 let).  


Jak vznikají nehody s knoflíkovými bateriemi? 

Případů, kdy dítě spolkne knoflíkovou baterii, není každým rokem vČesku právě málo. Dle statistik k takovým nehodám dochází u dětí do 4 let věku. Následky takového činu přitom mohou být velmi závažné. Nejčastější situace, při kterých hrozí spolknutí knoflíkové baterie malým dítětem je vyjmutí baterie dítětem přímo ze zařízení (62 % případů)nalezení volně ležící baterie (30 % případů) a vyjmutí baterie z obalu (8 %). 

Zvláštní pozornost je dobré věnovat bateriím o průměru nad 16 mm, protože u nich je vyšší pravděpodobnost, že při spolknutí uvíznou v jícnu. U lithiových baterií je riziko o něco vyšší, jelikož jejich napětí má větší rozsah. Dojde-li k uvíznutí, může mezi baterií a tkáňovým mokem v jícnu začít vznikat elektrický proud. To je velice nebezpečné a je nutný urgentní medicínský zákrok. 

Trávicím traktem projde baterie většinou přirozeně, aniž by uškodila. Velká část pak končí v žaludku, odkud ji lékaři musí odstranit endoskopicky - ponechané baterie by mohly časem rozleptat sliznici žaludku. Může se ovšem stát, že po požití tyto drobné baterie uvíznou v jícnu. To může být velmi nebezpečné a v nejhorším případě i smrtelné. Proto je v těchto případech indikována urgentní, tj. okamžitá endoskopie, tedy endoskopie bez přípravy dítěte, která může život zachránit. 

Child Safety Seal – dvě úrovně ochrany vašich dětí! 

Inovativní obal 

Díky speciálně navrženému obalu nebudou mít malé dětské ručičky šanci baterii GP z obalu bez dopomoci rodičů vyjmout. Obal je konstruován tak, aby k jeho otevření bylo nutné využít nůžek. Vyjmutí baterie z obalu při dětské hře nehrozí.

Jistící nálepka  

Aby ani po vyjmutí baterie z obalu nedošlo k nechtěné nehodě, přikládá společnost GP sadu samolepek, kterými je možné fixovat baterii v zařízení, ve kterém je používána. Její odlepení malé děti nemají šanci zvládnout. 

 

 

 

Jak postupovat, pokud dítě spolkne knoflíkovou baterii?

  • V případě spolknutí baterie okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc na pohotovosti.
  • Nedovolte dítěti jíst ani pít, dokud se přítomnost baterie nevyloučí RTG vyšetřením. Výjimkou je podávání medu. V případě podezření na spolknutí baterie se doporučuje podat 2 lžičky medu, jejich podání opakovat přibližně každých 10 minut. Odjezd na pohotovost však neodkládejte, abyste med obstarali, ani jej nedávejte dětem mladším 12 měsíců.
  • Nevyvolávejte zvracení.
  • Máte-li spotřebič, ve kterém baterie byla, nebo originální obal výrobku, vezměte jej s sebou, abyste lékaři umožnili identifikovat typ baterie a její chemické složení.

Více informací o problematice bezpečnosti knoflíkových informací naleznete zde: https://buttonbatteryingestion.com/en/